Сьогодні, коли ми усвідомлено перейшли на літаючі роботи-обприскувачі, поступово виводячи з полів свої вертольоти і літаки, ми можемо заявити, що саме досконала апаратна реалізація технології ультра-малооб'ємного обприскування на даний момент підштовхнула нас до такого радикального кроку. Адже, будучи експертами в області внесення засобів захисту рослин з повітря, ми все ж довгий час залишалися консерваторами в частині апаратних засобів внесення, провівши в численних тестуваннях довгих три роки, перш ніж наважилися запропонувати нашим замовникам внесення пестицидів з октокоптера компанії DJI.
На порозі 2023 року з геометричною прогресією знижується кількість скептиків щодо ефективності внесення засобів захисту рослин з літаючих дронів, однак, для певної частини споживачів таких послуг, які поки не зважилися використовувати дрони, залишається неясним головне питання, не знизиться якість обробки при переході від тракторних норм 200 л/га до норм виливу, названим як ультра-малооб'ємним обприскуванням і складовим всього 3-10 л/га.
З приводу випробувань дієвості ультра-малооб'ємного обприскування було вже проведено безліч досліджень. Наприклад, в 2005 р під керівництвом Білоруської сільськогосподарської академії за допомогою літака НАРП був внесений гербіцид з нормою виливу 5л/га на дослідній ділянці, де попередньо був проведений підрахунок бур'янів. Одночасно, на подібній ділянці було внесено таку ж кількість гербіциду трактором з нормою виливу 200л/га. коли гербіцид спрацював, виявилося, що згубна дія на бур'ян була однаково, а на ділянці, де вносили більш концентрованою дрібною краплею, процес знищення бур'яну відб увався навіть активніше.
Сьогодні, протягом 3 сезонів, ми вже обробили цим методом всі види основних культур, виконали всі види робіт по внесенню засобів захисту рослин, а також поширили наш позитивний досвід і передали впевненість в успішному результаті всім тим, хто цього хотів. Тому, для більшої переконливості, ми посилаємося на тих наших замовників, які вже не уявляють, як може бути по-іншому, якщо не ультра-малооб'ємне обприскування і не дроном. Також, можна послатися на досвід Китаю і всієї Південно-Східної Азії, де подібні дрони прийшли на зміну ранцевим обприскувачам, а тракторні норми виливу, практично, не застосовувалися.
Щоб зрозуміти, яким чином і за рахунок чого досягається результат спрацьовування пестициду при застосуванні ультра-малооб'ємного обприскування з дронів, потрібно звернути увагу на наступне:
Рослини отримують воду і вуглекислий газ через отвори, утворені замикаючими клітинами, котрв називаються продихи. Розміри продихів коливаються, в основному, від 10 до 60 мікрон, в більш рідкісних випадках до 100 мікрон. Випаровуючи воду з клітин, в них зосереджується підвищена концентрація знаходжуваних всередині речовин, що призводить до явища осмосу, тобто, коли з навколишнього простору в клітини листя рослин може всмоктуватися вода з препаратом, який внесений з обприскувача. Краплі розміром з продихи поглинаються більш ефективно, ніж великі, причому останні випаровуються і скочуються з листа, відправляючи частину препарату в землю.
Необхідно враховувати, що при достатній кількості вологи прикордонні стінки продихів через різницю в товщині прилягають не щільно, відкриваючи порожнину для поглинання вуглекислого газу, кисню і води. Однак, при жаркій погоді вода випаровується і продихи щільно закриваються, зберігаючи вологу в листі. У цьому випадку ефективність впливу препарату істотно знижується, що обмежує його застосування протягом доби. При вирівнюванні тиску мембрани листа в результаті достатнього поглинання молекул води, явище осмосу відсутнє і втягування препарату також не відбувається. Це пояснює те, чому внесення препарату по росі і відразу після дощу не дасть потрібного результату і необхідно витримати паузу, щоб процес фотосинтезу привів до збільшення концентрації речовин всередині клітин рослини і відповідно до осмосу.
Таким чином, при правильному дотриманні погодних умов, якщо доставити до листової поверхні і рівномірно розподілити висококонцентровані краплі співмірні з їх продихами, то дія препарату буде максимально ефективним. Якраз, для виконання цього завдання на мультикоптерну платформу була встановлена сільгосп-апаратура, яка поширює потік крапель пестициду зі швидкістю 10-12 м/с у напрямку до землі, при цьому швидкість польоту самого обприскувача становить не більше 7 м/с, що, в цілому, забезпечує стійкість крапель в процесі руху до своєї мети. Турбулентний потік несучих гвинтів додатково створює стійкість такого руху. Швидкість потоку рідини, що поширюється з обприскувача, автоматично змінюється в залежності від швидкості руху дрона, а система точного визначення місця розташування витримує курс і маршрут, заданий користувачем відповідно до його потреби. Завдяки такому технічному рішенню калібровані краплі високої концентрації пропорційні продихам гарантовано досягають рослин, ефективно поглинаються ними, рівномірно розподіляючись по всій площі поля.
Незважаючи на те, що технологія ультра-малооб'ємного обприскування існує вже понад півстоліття, найбільш досконало здійснити її реалізацію вдалося тільки в наші дні з появою коптерних платформ. Саме, в успішному поєднанні прогресивного методу і сучасного апаратного рішення я бачу причину масової популяризації послуг по внесенню засобів захисту рослин дронами. Аналогів подібному підходу в частині внесення засобів захисту рослин немає. Розвиток дронів відбувається швидкими темпами. Для експлуатантів роботів-обприскувачів з електричними моторами вже став реальністю 12 хвилинний політ з вагою 40 кг робочого розчину, а обробка з продуктивністю 150 га на добу на один дрон стане не рекордною, а звичайним явищем для наступного сезону. Тому, наближається той час, коли всі обприскувачі, що працюють на полях сьогодні, поступляться дорогою більш продуктивним, ефективним за ціною і якістю, що не пошкоджує грунт і рослини, літаючим роботам.
Сергій Кейль,
Директор ТОВ «ДРОН ПЛАЗА»