ІНФОРМАЦІЙНА СТОРІНКА

Дрони і рис – особливі відносини.

  Внесення добрив і засобів захисту рослин з повітря на рисових чеках вже давно стало незамінною частиною технології вирощування рису-сирцю. І дійсно, складно знайти гідну альтернативу літаючим безколісним обприскувачам, що не в'язне в постійно розкислому грунті.
  Удосконалення в 21 столітті подібних видів засобів внесення відкрило нові можливості для зниження витрат і збереження навколишнього середовища. Йдеться про дрони-обприскувачі та їх можливості при роботі в рисових чеках.
  При виборі виду повітряного обприскувача не можна не відзначити той факт, що внесення добрив і пестицидів дронами проводиться безпосередньо всередині чеків, а не по всій їх площі компактного розміщення, включаючи міжчекові балки. Літак Ан - 2 проходить над рисовими чеками на швидкості 100-120 км/год, а вертоліт Мі-2 - 80-100 км/год, тому вимикати апаратуру на ділянках довжиною кілька метрів технічно не доцільно. Для дрона, що здійснює внесення на швидкості 25 км/год в межах кожного чека такої проблеми немає. При нескладному підрахунку, зробленого на підставі вимірів в господарствах, що займаються вирощуванням рису, середній показник міжчекових перегородок становить 15% від загальної площі. Таким чином, літаючий робот-обприскувач витратить на 15% добрив і пестицидів менше, ніж літальний апарат малої авіації.
  При 6 - кратній обробці чека маємо наступну картину, див. таблицю 1  Таким чином, на кожен гектар втрати становлять 15%*12200=1830 грн.
  З урахуванням різниці у вартості препаратів та їх різновидів діапазон втрат на кожен гектар рисових чеків становить приблизно від 1500 до 2000 грн. І значить, з переходом на нові технології внесення за допомогою літаючих роботів, вже не доведеться їх нести.
  І від природи - величезне спасибі!

Чому дрони і ультра-малооб'ємне обприскування - це найкраще інструментальне поєднання при внесенні засобів захисту рослин в наш час.

   Я добре пам'ятаю той час, коли думав, що ультра - малооб'ємне обприскування (УМО) використовується виключно для авіації, нездатною брати хоча б 500 літрів робочого розчину на борт і вважав, що УМО - це доля надлегкої авіації (НЛА). Адже, мала корисне завантаження НЛА компенсується меншими нормами внесення засобів захисту рослин (ЗЗР) і, відповідно, підвищеним ризиком знесення високо - концентрованого препарату. Бекаси і дельтаплани не раз ставали центром уваги з цього приводу. Вникати в фізику роботи дрібної краплі, здавалося, не було сенсу.
  Перший раз я всерйоз поцікавився УМО, коли восени 2004 року представник американської компанії, що продає відповідні розпилювачі з роторним нагнітачем , розповів мені про популярність роботи УМО в Каліфорнії, де він продав їх безліч. У той момент така пропозиція не здалася мені цікавою, так як внесення з повітря класичною радянською авіатехнікою з нормами виливу 50 і 100 л/га виглядало бездоганним з точки зору всіх розрахунків і можливих ризиків. І, дійсно, важкі мало-концентровані краплі, не сильно розлітаються від набігаючого потоку повітря при швидкості 80-100 км/год і, в залежності від типу повітряного судна, що дозволяють вносити пестициди з продуктивністю 5-24 га за політ, до середини нульових, влаштовував більшість замовників і давав роботу сільгосп-авіації.
продовження...
Сьогодні, коли ми усвідомлено перейшли на літаючі роботи-обприскувачі, поступово виводячи з полів свої вертольоти і літаки, ми можемо заявити, що саме досконала апаратна реалізація технології УМО на даний момент підштовхнула нас до такого радикального кроку. Адже, будучи експертами в області внесення ЗЗР з повітря, ми все ж довгий час залишалися консерваторами в частині апаратних засобів внесення, провівши в численних тестуваннях довгих три роки, перш ніж наважилися запропонувати нашим замовникам внесення пестицидів з октокоптера компанії DJI.
На порозі 2022 року з геометричною прогресією знижується кількість скептиків щодо ефективності внесення ЗЗР з літаючих дронів, однак, для певної частини споживачів таких послуг, які поки не зважилися використовувати дрони, залишається неясним головне питання, не знизиться якість обробки при переході від тракторних норм 200 л/га до норм виливу, названим як УМО і складовим всього 3-10 л/га.
З приводу випробувань дієвості УМО було вже проведено безліч досліджень. Наприклад, в 2005 р під керівництвом Білоруської сільськогосподарської академії за допомогою літака НАРП був внесений гербіцид з нормою виливу 5л/га на дослідній ділянці, де попередньо був проведений підрахунок бур'янів. Одночасно, на подібній ділянці було внесено таку ж кількість гербіциду трактором з нормою виливу 200л/га. коли гербіцид спрацював, виявилося, що згубна дія на бур'ян була однаково, а на ділянці, де вносили більш концентрованою дрібною краплею, процес знищення бур'яну відб увався навіть активніше.
Сьогодні, протягом 3 сезонів, ми вже обробили цим методом всі види основних культур, виконали всі види робіт по внесенню ЗЗР, а також поширили наш позитивний досвід і передали впевненість в успішному результаті всім тим, хто цього хотів. Тому, для більшої переконливості, ми посилаємося на тих наших замовників, які вже не уявляють, як може бути по-іншому, якщо не УМО і не дроном. Також, можна послатися на досвід Китаю і всієї Південно-Східної Азії, де подібні дрони прийшли на зміну ранцевим обприскувачам, а тракторні норми виливу, практично, не застосовувалися.
Щоб зрозуміти, яким чином і за рахунок чого досягається результат спрацьовування пестициду при застосуванні УМО з дронів, потрібно звернути увагу на наступне:
Рослини отримують воду і вуглекислий газ через отвори, утворені замикаючими клітинами, котрв називаються продихи. Розміри продихів коливаються, в основному, від 10 до 60 мікрон, в більш рідкісних випадках до 100 мікрон. Випаровуючи воду з клітин, в них зосереджується підвищена концентрація знаходжуваних всередині речовин, що призводить до явища осмосу, тобто, коли з навколишнього простору в клітини листя рослин може всмоктуватися вода з препаратом, який внесений з обприскувача. Краплі розміром з продихи поглинаються більш ефективно, ніж великі, причому останні випаровуються і скочуються з листа, відправляючи частину препарату в землю.
Необхідно враховувати, що при достатній кількості вологи прикордонні стінки продихів через різницю в товщині прилягають не щільно, відкриваючи порожнину для поглинання вуглекислого газу, кисню і води. Однак, при жаркій погоді вода випаровується і продихи щільно закриваються, зберігаючи вологу в листі. У цьому випадку ефективність впливу препарату істотно знижується, що обмежує його застосування протягом доби. При вирівнюванні тиску мембрани листа в результаті достатнього поглинання молекул води, явище осмосу відсутнє і втягування препарату також не відбувається. Це пояснює те, чому внесення препарату по росі і відразу після дощу не дасть потрібного результату і необхідно витримати паузу, щоб процес фотосинтезу привів до збільшення концентрації речовин всередині клітин рослини і відповідно до осмосу.
Таким чином, при правильному дотриманні погодних умов, якщо доставити до листової поверхні і рівномірно розподілити висококонцентровані краплі співмірні з їх продихами, то дія препарату буде максимально ефективним. Якраз, для виконання цього завдання на мультикоптерну платформу була встановлена сільгосп-апаратура, яка поширює потік крапель пестициду зі швидкістю 10-12 м/с у напрямку до землі, при цьому швидкість польоту самого обприскувача становить не більше 7 м/с, що, в цілому, забезпечує стійкість крапель в процесі руху до своєї мети. Турбулентний потік несучих гвинтів додатково створює стійкість такого руху. Швидкість потоку рідини, що поширюється з обприскувача, автоматично змінюється в залежності від швидкості руху дрона, а система точного визначення місця розташування витримує курс і маршрут, заданий користувачем відповідно до його потреби. Завдяки такому технічному рішенню калібровані краплі високої концентрації пропорційні продихам гарантовано досягають рослин, ефективно поглинаються ними, рівномірно розподіляючись по всій площі поля.
Незважаючи на те, що технологія УМО існує вже понад півстоліття, найбільш досконало здійснити її реалізацію вдалося тільки в наші дні з появою коптерних платформ. Саме, в успішному поєднанні прогресивного методу і сучасного апаратного рішення я бачу причину масової популяризації послуг по внесенню ЗЗР дронами. Аналогів подібному підходу в частині внесення ЗЗР немає. Розвиток дронів відбувається швидкими темпами. Для експлуатантів роботів-обприскувачів з електричними моторами вже став реальністю 12 хвилинний політ з вагою 40 кг робочого розчину, а обробка з продуктивністю 150 га на добу на один дрон стане не рекордною, а звичайним явищем для наступного сезону. Тому, наближається той час, коли всі обприскувачі, що працюють на полях сьогодні, поступляться дорогою більш продуктивним, ефективним за ціною і якістю, що не пошкоджує грунт і рослини, літаючим роботам.

Сергій Кейль,
Директор ТОВ «ДРОН ПЛАЗА»

Шановні панове!

  Протягом багатьох років наша компанія вносить ЗЗР з повітря, і ми раді відзначити, що інтерес і затребуваність в нашій роботі підтверджується все новими заявками на обробку ваших полів. Значить ми потрібні і це є головним рушієм у намаганні працювати ще краще, шукати і тестувати нові інструменти і методи в нашій діяльності.
  П'ять років тому ми запустили інноваційний проект, що передбачає використання літаючих роботів- дронів для внесення ЗЗР та мікродобрив. Проробивши попередньо безліч тестів, ми запропонували деяким нашим партнерам провести відповідні обробки не традиційними засобами наземної і авіаційної техніки, а обприскувачами, які працюють з мультикоптерних платформ. Протягом 2019-20 років динаміка зростання заявок в нашій компанії показала перехід від двозначних до чотиризначних цифер оброблених гектарів, в деяких господарствах ми виконали по три заявки в різні періоди сезону, а географія таких послуг поширилася на 12 областей України. І це, з огляду на те, що ми не поспішали розширювати свій флот, перевіряючи, наскільки гармонійно може бути поєднаний безцінний багаторічний досвід з новим інструментом внесення. З цього року, ми розширюємо наші технічні можливості і попередньо пропонуємо всім нашим шановним замовникам ще раз разом проаналізувати користь від послуг внесення дронами в порівнянні з іншими інструментами, щоб усвідомлено прийняти правильне рішення і вступити якомога раніше в неминучий і безповоротний процес роботизації в сільському господарстві в частині послуг внесення ЗЗР.
  Сьогодні ринок пропозицій по внесенню ЗЗР виглядає наступним чином (таблиця 1).
Таблиця 1. Порівняльний аналіз конкурентного оточення.
  З виходом на поля безпілотних мультікоптерних платформ до очевидних переваг внесення ЗЗР з повітря додалися: Високоточне внесення на ділянці і, як наслідок, можливість роботи в безпосередній близькості від населених пунктів і полів з чутливими до препарату культурами. Є досвід внесення на відстані 10м від карантинних зон. Конфліктів з сусідніми господарствами більше немає. Можливість роботи в темний час доби. Як правило, вночі немає вітру, спеки і бджіл, це збільшує добову продуктивність. Замість перельотів- переїзди. Логістика дешевше, немає планування перельотів, дозаправок і затримок в зв'язку з цим, що дає гарантовану можливість приступити до внесення в обумовлений час. Високоефективне внесення пестициду на рослину - за рахунок високої вертикальної швидкості потоку рідини, збалансованої для внесення, швидкості на гонах (25 км/г) і використання сітки з отриманням краплі 60-80мкм, яка має властивості прискорено вбиратися рослиною, що дозволяє знижувати кількість внесеного пестициду (на 30%) і не використовувати прилипачі. Технічне обслуговування мінімальне, практично, нема чому відмовляти і ламатися, що значно підвищує надійність виконання заявки на обробку. Не потрібна спеціальна охорона в полі- зберігаються і переміщаються в власному транспортному засобі. Не потрібно зберігання ПММ - працюють на акумуляторних батареях. Все вищевикладене підтверджено двома роками практичних робіт по внесенню ЗЗР та мікродобрив. Також ми випробували, і з 2021 року пропонуємо послуги обробки садів, виноградників і сівби таких культур як соняшник, кукурудза та ріпак дронами.
  А тепер, що говорить економіка. (Таблиця 2)

Таблиця 2. Порівняння реальної вартості послуг внесення між наземним обприскувачем, гелікоптером і дроном (на мультикоптерній платформі).
  Навіть при врожайності зернових 35ц/га та вартістю 5000 грн. за тонну реальні витрати з урахуванням втрат від ушкоджень колісною технікою складуть 1510 грн/га, а не 500, як при внесенні дронами. Очевидно, що внесення ЗЗР з повітря, з точки зору недопущення пошкоджень посівів, значно ефективніше, ніж наземним способом. Не випадково в СРСР в кожній області України розміщувався авіазагін сільгоспавіації, і подібна робота виконувалася авіаційним способом. З 2010 р. підвищення вартості ПММ, ненадійність своєчасного виконання робіт через почастішання в зв'язку зі старінням техніки поломок, високі регуляції авіаційної влади, які не бажають робити різницю між магістральною і малою авіацією, різко зросла вартість обов'язкових заводських ремонтів (за фактом оглядів) і як наслідок згортання своєї діяльності більшістю сільгосп-авіакомпаній, зробило авіаційний спосіб внесення дорогим і ненадійним, що спровокувало її заміну наземними обробками і масовим придбанням господарствами сучасної ширококолесної висококліренсної техніки, яка нехай і пошкоджує 5% і більше, рослин, але за рахунок надійності та передбачуваності застосування, не веде до ще більших втрат через невчасні обробки. Поява літаючих роботів-обприскувачів відкриває новий етап в сфері внесення ЗЗР та мікродобрив. Вони повністю виключають недоліки малої авіації, при цьому володіють усіма її перевагами. При цьому монополія на обробку високорослих культур і «розкислих» полів залишається також за ними. Останнє, в будь-якому випадку, змусить використовувати безпілотники- обприскувачі, тому що альтернативних обробок з повітря не стане в найближчі 2-3 роки через остаточниий вихід з ладу авіаматчасті і відсутності відповідних фахівців. Для частини фахівців агробізнесу до сих пір не є переконливими численні статті і позитивний світовий досвід їх колег при роботі УМО, тобто внесення робочим розчином з виливом до 10л/га. З появою дронів-обприскувачів - нового інструменту, який використовує УМО, де повноцінність виконання його алгоритму доведена до 100%, проявилися всі його переваги. Швидкість руху, швидкість розпилення, розмір краплі збалансовані таким чином, що необхідний результат досягається меншою кількістю препарату, а хімічне забруднення ґрунту зменшується.У мультикоптері система обприскування реалізована таким чином, що краплі співмірні з продихами рослин точно досягають рослин і прискорено вбираються, не розлітаються і не скачуються в ґрунт. Звідси економія препарату 30%, не потрібен прилипач і це підтверджено на полях наших замовників. Реальна середньодобова продуктивність одного екіпажу (екіпаж складається з двох операторів і двох дронів) 180-250 га. У сезон 2021 року в роботу по внесенню ЗЗР вступає 6 екіпажів нашої компанії, підготовлених у власному навчальному центрі Академія «Drone Plaza», які виконають заявки відповідно до прогресивної технології і багатим досвідом внесення ЗЗР. Будемо завжди раді бачити Вас серед наших замовників.
Майбутнє вже настало!
Ряди операторів агродрона поповнюються!

За роботою не забуваємо про прекрасні, добрі традиції, коли можна привітати Наших партнерів і передати весняний настрій!

Набирає значної популярності професія оператора агродрона. Нова професія, яка поєднує в собі знання пілотування сучасних дронів обприскувачів і агросфери.
Україна має 45 мільйонів оранки землі, тому перспектива даної професії значна.
 В Академія Drone Plaza штат професіоналів, які мають значний досвід, знання та практику по внесення ЗЗР на посівах зернових дронами обприскувачами. В 2021 році Академія випустила нових досвідчених операторів, які освоїли професію і мають бажання розвиватися в одному напрямку разом з нами. Наші професіонали надають максимально розгорнутий курс навчання, який включає в себе як теоретичні знання так і практичні. Разом з досвідченими операторами наші учні відпрацьовують в полі різні ситуації, як звичайні так і критичні. Після проходження курсу навчання в нашій Академії, всі випускники здають іспит, після чого отримують відповідний сертифікат, а також залучаються Нашою підтримкою, консультацією, і мають можливість стати працівниками Нашої компанії або партнерами в майбутньому.  
 Будемо раді бачити Вас на навчанні в нашій Академії, а також в рядах людей, які готові освоїти нову професію майбутнього!
Made on
Tilda